Rapla Korvpallikooli noorteosakonna peatreeneril ning esindusmeeskonna abitreeneril Toomas Annukil avanes võimalus külastada nelja erinevat Hispaania tippklubi, mille eesmärgiks oli tutvuda sealsete kõrgliiga klubide ja nende uue hooaja ettevalmistusprotsessidega.

Reisi programm hõlmas trennides osalemist, mängude vaatamist ja loomulikult palju treeneritega suhtlemist. Esimesed neli päeva jälgis ta kõrvalt FC Barcelona klubi tegemisi, kus esindusmeeskond just kogunes hooaja avatreeninguteks legendaarse Serbia treeneri Svetislav Pesici juhendamisel. Lisaks oli võimalik kõrvalt jälgida FC Barcelonna duubelmeeskonna trenne ning kontrollkohtumisi.

Peale viibimist Barcelonas viis reis edasi pealinna Madridi ning seal viibides külastas Annuk treeninguid Madrid Estudiantes, Fuenlabrada ja valitseva Euroliiga meistri Madrid Real juures.

Annuki sõnul oli reis kasulik nii temale treenerina kui ka klubi arengule: “Oli ainulaadne võimalus oma silmaga lähedalt tutvuda, kuidas igapäevaselt tegutsevad Euroopa korvpalli absoluutsed tipptreenerid Pablo Laso ja Svetislav Pesic. Kindlasti on reisi jooksul saadud kogemusi ning kontakte võimalik ära kasutada selleks, et sellest tõuseks parimal moel kasu Rapla Korvpallikooli edasise arengu suunamisel, on ju meie eesmärgiks ehitada Eesti parima kvaliteediga ning professionaalseim korvpalliakadeemia, kuhu soovib pürgida iga ambitsioonikas noor Eesti korvpallur.”

Kas said lisaks tippklubide meeskondadele rohkem teada ka kohalikust noorte korvpallist? Kas oli ka midagi eriti üllatavat?

Jah, lisaks Euroliiga meeskondade FC Barcelona ja Madrid Real treeningutel osalemisele, oli mul hea võimalus kõrvalt vaadata kuidas töötavad nende klubide duubelrivistused ja Reali juures nägin ka U16 – 18 poiste treeninguid. Kas see just üllatus oli, aga mingil määral ikka huvitava tõigana saab välja tuua selle, kui palju on nii Barca kui Reali noorte tiimides välismängijaid, kes olid seal suures enamuses võrreldes kohalike poistega ja tegemist oli väga hoolikalt välja valitud talentidega nii Brasiiliast, Sloveeniast, Itaaliast kui mitmelt poolt mujalt üle maailma.

Millest poolest erineb kõige enam Eesti ja Hispaania klubide uue hooaja ettevalmistus? 

Kindlasti ei oska ma hinnangut anda teiste Eesti klubide ettevalmistuse koha pealt, aga suure tõenäosusega on suur erinevus treeningtingimustes ning samuti taustajõududes mida kasutavad sealsed meeskonnad.

Üldjuhul on meeskondadel omad treeningsaalid mida kasutavadki vaid nemad oma tööprotsessis ning väga suurel määral panustatakse mängijate taastusprotseduuridesse, et minimaliseerida vigastuste riski ja hoida oma mängijaid parimas toonuses.

See on seal elementaarne, et mängijad on klubide juurde saabudes heas sportlikus vormis ja on valmis koheselt täiel määral panustama meeskonna tööprotsessi hooajaks valmistumisel.

Kas on juba ka konkreetseid mõtteid, mida Hispaaniast nähtust Rapla Korvpallikooli tegevusse üle tuua?

Kohapeal olles ja treeninguid vaadates ning treeneritega suheldes, tekkis mitmeid ideid kuidas seal nähtut üle kanda nii meie meeskonna treeningprotsessi kui loomulikult korvpallikooli igapäevastesse tegemistesse.

Samas võis juba märgata teatud paralleele selles, mida oleme rakendanud oma töös Raplas, nimelt kuidas tublimaid ja sihikindlamaid noori järk järgult integreerida esindusmeeskonna töösse. Juba sel suvel andsime nii mitmelegi U16-18 vanuse poisile võimaluse teha kaasa suvine ettevalmistus meie klubi meeskonnaga koos. Sama mudelit kasutab näiteks Barcelona meeskond, kus duubelmeekonna 4 mängijat alustavad hooaja ettevalmistust koos suure meeskonnaga.

Kohapeal olles tekkis hulgaliselt kontakte mitme Hispaania klubi noortetreeneritega, kes kõik väga lahkelt pakkusid võimalust arendada edaspidist koostööd ja kindlasti proovime siin Raplas sellest maksimumi võtta, mis puudutab nii treenerite koolitust kui turniiridel osalemist ning see kõik omakorda peaks andma lisaväärtuse tegevust alustava Rapla korvpalliakadeemia treeningute kvaliteedile.

Ja lõpetuseks, mis oli treenerina reisi kõige meeldejäävam osa?

Kõige meeldejäävamat osa esile tuua ehk ei saagi, kogu see reis ning võimalus olla igapäevaselt niivõrd lähedal tippmeeskondade köögipoolel ning suhelda treeneritega, rääkida korvpallist, kuulata nende kogemusi ongi see mis pikaks ajaks meelde jääb ning annab lisamotivatsiooni end igapäevaselt arendada.

Loomulikult nii FC Barcelona, aga ennekõike Madrid Reali kogu klubi treeningkompleksi külastamine ja sealsete treeningtingimuste ning võimaluste nägemine on see, mis võttis sõnatuks.